Czy to normalne, że odczuwam suchość w ustach?

suchosc

To całkiem normalne, że od czasu do czasu usta stają się suche. Jeśli suchość utrzymuje się przez dłuższy czas i występuje regularnie, może to oznaczać, że cierpisz na tzw. zaburzenie suchości jamy ustnej. Zbyt duża suchość w jamie ustnej może być bardzo dokuczliwa i powodować poważne problemy z jamą ustną.

Powody, dla których usta mogą wysychać

Ślina chroni jamę ustną przed wysychaniem, a jej główną funkcją jest zmiękczanie pokarmu, który trafia do żołądka. Gdy tylko jama ustna nie jest w stanie ślinić się tak, jak powinna, zaczyna wysychać, powodując bardzo nieprzyjemne uczucie. W zdecydowanej większości przypadków nadmierna suchość skóry może być spowodowana znacznym niedoborem nawilżenia. Spożywanie wody, której potrzebuje organizm, sprawia, że suchość szybko znika. Jeśli osoba jest bardzo zdenerwowana, gruczoły produkujące ślinę nie otrzymują odpowiedniej ilości krwi i nie są w stanie produkować śliny.

Zjawisko suchości w jamie ustnej

Jeśli suchość w jamie ustnej występuje stale i regularnie, osoba taka może cierpieć na tzw. kserostomię lub zaburzenie suchości w jamie ustnej. Istnieje kilka przyczyn, które mogą prowadzić do takich zaburzeń.

  1. Niektóre leki przeciwdepresyjne, przeznaczone do leczenia problemów związanych ze stresem lub depresją, mogą powodować efekt uboczny w postaci wysychania jamy ustnej.
  2. Inną przyczyną suchości w jamie ustnej jest cukrzyca. Nadmiar glukozy we krwi powoduje, że gruczoły produkujące ślinę nie funkcjonują tak, jak powinny.
  3. Może się zdarzyć, że osoba cierpi na kamicę, która blokuje przewody ślinowe. W rezultacie wyraźnie brakuje śliny, a usta wysychają bardziej niż zwykle.

Jakie są konsekwencje zbyt długiego utrzymywania suchości w jamie ustnej?

W zdecydowanej większości przypadków dobre leczenie jest więcej niż wystarczające, aby rozwiązać problem i zapobiec jego nasileniu.

Niektóre z konsekwencji nadmiernie suchej jamy.

  1. Dyskomfort jest bardzo wyraźnym objawem u osób, które cierpią z powodu suchości.
  2. Suchość w jamie ustnej jest nieprzyjemna, ponieważ powoduje, że język jest bardziej drapiący niż zwykle, a usta mogą stać się spierzchnięte.
  3. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji jamy ustnej. Ślina pomaga wypłukać wiele zarazków znajdujących się w jamie ustnej.
  4. Bez wystarczającej ilości śliny trawienie jest znacznie trudniejsze. Pokarm z trudem dociera do żołądka, co znacznie utrudnia jego trawienie.
  5. Brak śliny w jamie ustnej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zębów lub problemów z jamą ustną, takich jak owrzodzenia jamy ustnej.

Jak leczyć suchość w jamie ustnej?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest doskonałe nawilżenie. Ważne jest, aby pić co najmniej dwa litry wody dziennie. Dzięki temu jama ustna jest odpowiednio nawilżona, a produkcja śliny jest odpowiednia. Jeśli mimo to u danej osoby występuje nadmierna suchość w jamie ustnej, należy udać się do lekarza w celu wykonania serii badań. Obecnie w każdej aptece można znaleźć produkty, takie jak guma do żucia czy cukierki, które pomagają ustom produkować większą ilość śliny.

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź kolejne na Grzybica Skory.