Co to jest histamina?

Dieta ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jeśli często cierpisz na dolegliwości takie jak zatkanie nosa, migreny, zaparcia, zaburzenia snu, zmęczenie, wysypki skórne, drażliwość, a nawet poważniejsze schorzenia, takie jak zespół jelita drażliwego czy zapalenie stawów, być może musisz zmniejszyć ilość histaminy w swojej codziennej diecie.

Co to jest histamina?

Histamina jest związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie, niezbędnym do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i pokarmowego. Działa ona skutecznie przeciwko reakcjom alergicznym w organizmie. Pokarmy, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego, również zawierają histaminę w różnych proporcjach.

Jednak gdy organizm ma niski poziom enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie tego związku, gdy występuje nietolerancja histaminy lub gdy upośledzona jest funkcja wątroby, dochodzi do niezrównoważonej kumulacji histaminy, co prowadzi do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Wskazane jest zatem ograniczenie histaminy w spożywanych pokarmach.

Zatrucie histaminą ryb

Podczas spożywania niektórych pokarmów, które są naturalnie bogate w histaminę (m.in. sery peklowane, truskawki, pomidory), jeśli nie ma nietolerancji lub dysfunkcji metabolicznych takich jak wymienione powyżej, zazwyczaj nie dochodzi do reakcji. Tutaj dowiesz się więcej o diecie niskowitaminowej.

Natomiast jeśli spożywamy żywność, która jest w złym stanie, lub która nie była przechowywana w odpowiednich warunkach chłodniczych (przerwanie łańcucha chłodniczego), histamina może występować w dużych ilościach i powodować poważne zatrucie.

Najbardziej wrażliwe na to pokarmy to ryby niebieskie (tuńczyk, makrela), które są naturalnie bogate w aminokwas zwany histydyną. Aminokwas ten jest przekształcany w histaminę pod wpływem działania bakterii obecnych w pożywieniu, które namnażają się z dwóch głównych powodów: niehigienicznego obchodzenia się z rybą lub niezachowania produktu w warunkach chłodniczych, czyli w przypadku przerwania łańcucha chłodniczego.

Czy histamina znika pod wpływem ciepła lub przez zamrożenie pokarmu? NIE. Należy pamiętać, że histamina nie znika wraz z obróbką cieplną lub poprzez zamrożenie żywności. Zakażona ryba może mieć metaliczny lub ostry smak, ale jej wygląd, kolor i tekstura są zazwyczaj normalne. Objawy zatrucia rybami pojawiają się w ciągu 15-90 minut po zjedzeniu zepsutej ryby i przypominają reakcję alergiczną;

Może wystąpić zaczerwienienie skóry (twarzy, szyi i tułowia), uczucie mrowienia lub pieczenia w ustach, gorączka, zaczerwienienie spojówek, świąd, zmiany skórne, nudności i wymioty, biegunka, ból brzucha, trudności w przełykaniu, ból głowy, pragnienie, kołatanie serca, a nawet niedociśnienie.